מה יש לבדוק לפני שרוכשים קו מכונות? כמה באמת שווה קו מכונות?

מה לבדוק לפני שרוכשים קו מכונות? כמה באמת שווה קו מכונות?

מאמר זה אינו מתיימר להוות מדריך מקיף לרכישת קו מכונות אוטומטיות, אלא מיועד, בעיקר, לאלה שכבר החליטו שהם רוכשים קו מכונות ועשו את שיעורי הבית שלהם, בכל הנוגע לענף שאליו הם מתעתדים להיכנס.

קו מכונות אוטומטיות מורכב ממספר מסוים של מכונות אוטומטיות המוצבות ועובדות תקופה יחסית ארוכה ומניבות הכנסה מוכחת שאינה מסתמכת על מה שמספר מי שמוכר את הקו.

קו מכונות למכירה דומה לרכישת עסק פעיל. במידה והעסק הוא עסק ריווחי שאינו מצוי בקשיים כאלה ואחרים, הרי שבעל העסק המעוניין למכור את העסק לא יסתפק בתמורה השווה לעלות הציוד שברשותו, אלא ידרוש סכום נכבד נוסף עבור העובדה שהצליח להעמיד עסק ריווחי. דבר זה קרוי בעגה העסקית 'מוניטין'. עסק בעל מוניטין שווה יותר משווי הציוד שבבעלותו.

כך הוא גם כשבאים לרכוש קו מכונות אוטומטיות המשרתות את העוברים סביבתן כבר תקופה ארוכה. לרוב, המוכר את המכונות לא יסתפק בתמורה עבור שווי הציוד, אלא ידרוש תשלום נוסף עבור המוניטין.

כמה שווה המוניטין?

ובכן, התשובה לשאלה זו תלויה תמיד בהיצע וביקוש. במידה ויש עשרות רבות של קווים למכירה, ומאידך מעט מאד רוכשים פוטנציאליים, סביר להניח שהמוניטין לא יהיה שווה הרבה. אולם כיום, המצב הפוך לגמרי. קיימים מעט מאד קווים למכירה, והרבה מאד קונים פוטנציאליים, מה שמקשה מאד על המוכר למכור בזול. קונה שמוכר בזול, יעורר מיד חשד שמא דבר מה אינו כשורה (לדוגמא: הודיעו לו לפנות את המכונה הרווחית ביותר בקו משום שאינו נותן שירות כראוי, לא ממלא מוצרים בזמן וכד').

כיום המצב הוא, שקשה מאד להשיג קווים במחיר הנמוך מהרווח הגולמי של שנה שלמה + מחיר הציוד. הסבר: קו של 6 מכונות שתייה קרה בעלות ציוד כוללת של 40000 ש"ח המרוויח לבעל המכונה 6000 ש"ח בחודש בממוצע, לאחר הוצאות על סחורה ושכירות למקום, יימכר לרוב במחיר של כ-112000 ₪, לפי החישוב הבא: רווח חודשי X 12 חודשים + מחיר הציוד.

את מחיר הציוד לרוב מחשבים לפי מחירו של הציוד המשומש באותה רמה כפי שניתן למצוא אצל הספקים השונים. כמובן שמדובר בציוד משומש ומחירו בהתאם. במקרה שלנו הרווח השנתי הוא 72000 ש"ח ובתוספת מחיר הציוד מחירו של הקו עומד על 112000 ש"ח. כל מחיר בין 100000 ל-120000 ₪ ייחשב להגיוני, בהתחשב בגורמים נוספים שישפיעו על הקונה, כמו קרבה לבית, הזדמנות להתפתח ולהציב מכונות אוטומטיות נוספות באזור, וכד'. או לחלופין ישפיעו על ירידת המחיר, כמו צורך בהשקעה נוספת בציוד מחמת שהציוד ישן מאד ודורש החלפה וכד'.

כיצד בודקים כמה מרוויח קו מכונות אוטומטיות?

הבדיקה הראשונית היא פשוטה מאד. לפי החוק, חובה להנפיק חשבונית בכל פעם שמוציאים כסף ממכונה, מה שאומר שכל התקבולים המגיעים מהמכונה אמורים להיות רשומים בהנהלת החשבונות של המפעיל. בנוסף, המפעיל חייב לרשום את קריאת המונה במכונה לפחות פעם בחודש. במידה והמונה בתחילת השנה הוא 10000 ובסוף השנה 60000, הרי שהמכונה מכרה סחורה בשווי 50000 ₪.

לאחר שחישבנו את ההכנסות במכונה, אנחנו צריכים לחשב כמה מתוך זה הולך להוצאות, וכמה רווח נשאר. במכונת שתייה קרה, קשה להצביע במדויק על הרווח המדויק, שכן כל מוצר משאיר רווח שונה. אולם בגדול כיום מקובל לחשב בין 45% ל-50% ממחזור המכירות. בדוגמא שלפנינו 50000 ₪ ישאירו בין 22500 ל-25000 ₪ רווח לשנה. מכאן נוריד את דמי השכירות המשולמים מדי חודש, ונדע בדיוק כמה מרוויחה המכונה.

הבדיקה השנייה שיש לבצע, היא בדיקת מונים בשטח. מצטרפים למפעיל כשהוא הולך להפעיל את הקו, ולוקחים קריאת מונה באופן עצמאי. לאחר שבוע שבועיים, מגיעים שוב, ולוקחים שוב את קריאת המונה. במידה וקריאת המונה נמוכה באופן משמעותי מהמצופה, יש לבדוק שוב כעבור שבוע שבועיים שהדבר אינו חוזר על עצמו. במידה והדבר חוזר על עצמו, יש לבדוק אם גם בשנה שעברה בתקופה זו, הייתה תקופה חלשה מכל סיבה שהיא. במידה והכל כשורה ניתן לעבור לבדיקה המעמיקה יותר.

הבדיקה השלישית והחשובה מכל היא, ההתרשמות מהמוכר, ומהיחס שלו אל הלקוחות, או הסביבה של המכונה. כיצד מתייחסים אליו באי המקום שבו המכונה מוצבת וכד'. לרוב, מפעילים טובים ואמינים, עם תודעת שירות גבוהה, מצליחים להעביר את הקו שלהם לרוכש אחר, ללא בעיות מיוחדות, ואף מלווים את הרוכש לתקופה מסוימת, כדי שירגיש ביטחון ויתרגל להעניק את השירות הראוי. יש להקפיד לדרוש תקופת ליווי של לפחות חודש ימים, כדי שהמעבר יהיה חלק.

למי מתאים לרכוש קו מכונות?

קווי מכונות מתאימים בעיקר לשני סוגי רוכשים:

א – אנשים המחפשים הכנסה צדדית נוספת בנוסף לעבודתם. לאנשים אלה יתאים בד"כ קו קטן של עד 10 מכונות אוטומטיות שאינו דורש התעסקות רבה. אולם על הרוכש לדעת שלא לעולם חוסן, ואף אחד לא מבטיח שעוד שנה שנתיים או יותר, הוא עדיין יישאר עם אותן עשר מכונות, שכן גם אם יש חוזה ארוך טווח עם חברה מסוימת שברשותה מוצבות 3 מכונות אוטומטיות, והחברה פשטה את הרגל, או עברה מהדרום לצפון, החוזה לא שווה הרבה. אלא אם כן, יודע הרוכש הוא יחפש מיקומים נוספים להצבת אותן מכונת בזמנו הפנוי.

ב – אנשים המחפשים ממש להתפתח בענף המכונות האוטומטיות בין אם מדובר במכונות שתייה קרה או חמה, ובין אם מדובר במכונות חטיפים, גלידות וכד'. לאנשים אלה לא יספיק קו של 10 מכונות, שכן ההכנסה מ10 מכונות לרוב לא תספיק גם לכיסוי הוצאות הפעלת העסק. אולם 10 מכונות או מספר קרוב לכך, יכולים לשמש כבסיס מצוין ללמידת העסק, ולהתפתחות מהירה בענף.