יצרני מכונות אוטומטיות - היסטוריה ועתיד

יצרני מכונות אוטומטיות
מכונות אוטומטיות עתידיות

ההיסטוריה של מכונה אוטומטית הראשונה מתועדת בתאריך 215 לפנה"ס , כאשר מתמטיקאי מצרי המציא מכשיר הפועל על מטבעות ברונזה לחלוקת מים קדושים במקדשים של אלכסנדריה, מצרים.ממשלת ארצות הברית החלה להעניק פטנטים על מכונה הפועל על מטבעות בשנת 1896. אולם רק בשנת 1888, פיתחה חברת אדמס מכונות לממכר מסטיק, אשר הונחו על פלטפורמות הרכבת העילית ברחבי ניו יורק.

בשנת 1926 המציא ויליאם רואו מכונה אוטומטית לממכר סיגריות, לאחר מכן התפתחו מכונות לממכר משקאות קלים וממתקים. מכונות אוטומטיות לממכר קפה פותחו ב -1946 ובשנת 1950 נמכרו כריכים בקירור. בשנת 1984, הציגה חברת מוצרים בינלאומיים בע"מ (API) מכונה למכירת קפה על בסיס פולי קפה טריים.

יצרני המכונות האוטומטיות הבכירים הפועלים כיום בשוק ניתן למצוא את החברות הבאות:

- Aramarkההיסטוריה של חברה זו מתחילה בשנת 1936 כאשר למייסדה, דוידסון, היה חזון של

הצבת מכונות אוטומטיות במשרדים.

Automatic Products International – מוצרים אוטומטיים בינלאומיים

יצרנית מובילה בארה"ב של מזון בריאות טרי וקפוא הממוקמת במינסוטה מאז שנת 1949.

- Deutsche Wurlitzerחברת דויטשה וורליצר הינה היצרנית הראשונה בעולם של מכונות אוטומטיות הפועלות על בסיס ספירלי (סיבובי), אך למרות שהתפרסמה בזכות מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות, הציבור האמריקאי מזהה את החברה עם מכונות אוטומטיות לתקליטים קלאסיים (classic jukeboxes). החברה ממוקמת בסולט לייק סיטי, יוטה – ארה"ב.

Diebold Incorporated

יצרנית אמריקנית ותיקה שתחילתה בשיקגו, אשר עשתה את הונה הראשון בייצור כספות וכספומטים, חוגגת בימים אלה 150 שנה להיווסדה. כיום החברה מייצרת מכונות אוטומטיות להשכרת סרטי וידאו, כרטיסי אשראי למשאבות גז בתחנות דלק וכרטיסים למכונות אוטומטיות. דיאבולד יצרה שותפויות עם חברת נלסון טכנולוגיה אוטומטית ו- IBM לייצור מוצרים אסטרטגיים בשוק המשקאות.

Dixie-Narco

חברת דיקסי נרקו מהמובילות בשוק העולמי המכונות האוטומטיות לממכר שתייה קרה. החברה החלה את דרכה כאשר המייסד של חברת דיקסי , שעד אז יצרה תנורי אפייה ומוצרים נלווים בטנסי, רכש את חברת "ויקטור" בשנת 1957 ו- 10 שנים מאוחר יותר את חברת נרקו, שם החברה המשותפת הפך ל- דיקסי נרקו. בשנת 1989 העתיקה החברה את מפעל הייצור שלה לדרום קרוליינה ובשנת 2007 חברת קריין רכשה את דיקסי נרקו.

Stentorfield

חברת סטנפילד הינה במקור בריטית. החברה נרכשה ע"י חברת קריין בשנת 1998 כתוספת לחברה העוסקת בייצור מכונות אוטומטיות לשתייה קרה וחמה. חברת קריין קבעה את המטה האירופאי שלה בוילטשייר, בריטניה, האתר לשעבר של חברת סטנפילד.

Sanden

חברת סנדן, עם למעלה מ- 70 שנות ניסיון בתעשיית המכונות האוטומטיות לממכר משקאות, הינה היצרנית/מפיצה האמריקנית הגדולה ביותר בעלת הקיבולת הגבוהה ביותר של מכונות אוטומטיות. על פי המידע של סנדן, היא הראשונה לפתח את מכונת המשקאות הראשונה בשנת 1937.

היקפי מכירות בעולם של מכונות אוטומטיות

תעשיית המכונות האוטומטיות בעולם מגלגלת מחזור עסקאות בהיקף של כ- 35 מיליארד דולר בשנה. מחזור העסקאות בענף המכונות האוטומטיות בישראל עומד על כ- 700 מיליון ₪ בשנה. ענף המכונות האוטומטיות נמצא בצמיחה מתמדת בעולם ושותפים לתחרות בו חברות גדולות לצד יזמים קטנים.

היקפי המכירות תלויים רבות בשני גורמים עיקריים:

1. מיקום המכונות האוטומטיות

2. מגוון המוצרים הנמכרים במכונות האוטומטיות

יש משמעות רבה למיקומי המכונות והסביבה הצמודה להן (האם מאופיינים בתנועה רבה של אנשים או תנועה דלילה) וחשוב למקם את המכונה באתר אשר יביא למימוש הפוטנציאל העסקי של המכונה. בנוסף, מגוון רחב של מוצרים במחירים סבירים ונוחים יגדיל אף הוא את פוטנציאל המכירות.

העתיד - טכנולוגיה מתקדמת בשוק המכונות האוטומטיות תשפר את היעילות, איסוף נתונים והתחזוקה השוטפת. שליטה מרחוק במכונות האוטומטיות מעניקה אפשרות לקבלת התרעה לצוות המטה על הצורך במילוי המכונה או קריאה לשירות תיקונים. מצב כל מכונה ומכונה מפורט ומועבר למקומות מרכזיים (מטה החברה/המשרד הראשי), כך המנהלים והטכנאים ידעו בדיוק מה המוצרים הנדרשים לחידוש מלאי המכונות עוד בטרם אזלו. איסוף הנתונים המתוחכם מספק משוב מיידי נוסף על המוצרים הנמכרים ביותר ומה צריך להיות מוחלף עם סחורה "פופולארית" יותר. המכונות משדרות בזמן אמת נתונים על עסקאות וכך מתאפשרת לחברה שליטה מרחוק, פיקוח הדוק יותר, נתונים מדויקים יותר על רכישות ומידע טכני לצורך תחזוקה יעילה.

עבור לקוחות, הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת להם לבצע רכישות במזומנים, בכרטיס אשראי ואף באמצעות הטלפונים הסלולאריים שלהם, כדי לחייג את קוד המוצר הרצוי במכונת המשקאות הקלים.

בנוסף, השליטה מרחוב בנתונים מאפשרת עדכון מחירים, דבר שהצריך עד עתה הגעה פיזית של טכנאי באתר בו ממוקמת המכונה כדי לבצע את השינויים באופן ידני. העובדה כי ניתן לבצע רכישות באמצעות כרטיס אשראי תקטין גניבה וונדליזם במכונות, על ידי הפחתת כמות המזומנים המאוחסנים במכונות האוטומטיות בכל זמן נתון. שיפורים טכנולוגיים בתחום מערכות ניטור אלחוטי במכונות האוטומטיות החלו בראשית 2001, אז התאפשר לחברות לנצל את האינטרנט כסוג של רשת שטח רחבה לניטור ושמירה על אתרי המכונות האוטומטיות מרחוק.

הדור הבא של מכונות אוטומטיות - הדור הבא של מכונות אוטומטיות יחליף את חריצי המטבעות והשטרות לטובת מסך מגע, המאפשר ללקוח לקבל מידע רחב יותר על המוצר המבוקש (כגון המידע התזונתי של המוצר).

הדור הבא של המכונות האוטומטיות מתבסס על הרשתות החברתיות באינטרנט ובטלפון הסלולארי, כך ניתן יהיה לתקשר עם חברים באינטרנט, לשלוח לחברים מתנה עם טקסט אישי או הודעת וידאו באמצעות המכונות האוטומטיות, הנמען מקבל הודעה בטלפון הסלולארי, ניגש למכונה אוטומטית, מקיש קוד שניתן לו ולקבל את המתנה.

בעידן הירוק בו אנו חיים וכדי להגן על כדור הארץ שלנו, אנו נוטים לחפש וליישם טכנולוגיות מתקדמות אשר ישפרו את היקפי המכירה אך במקביל יספקו פתרונות חסכוניים אשר יצמצמו את הפגיעה בסביבה. כך למשל הדור הבא של המכונות האוטומטיות ישלב מדחסים יעילים יותר, מערכות אוורור ותאורה אשר ישמרו על פעילותן התקין של המכונות במינימום פגיעה וזיהום סביבתי, בדומה למקררים או מזגני אוויר, לדוגמה את נורות פלורסנט יכולות להחליף נורות LED (נורות LED צורכות 40% פחות אנרגיה מאשר נורות סטנדרטיות).